Na co bychom neměli zapomenout, než vykročíme za svými sny?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Jakmile zjistíte, kým se chcete stát a čeho chcete v životě dosáhnout, zbývá už jen jediné. Udělat to zásadní životní rozhodnutí a vykročit za úspěchem. Učinit toto rozhodnutí je první krok, myslím si ale, že ještě před ním je dobré si uvědomit, že k vytyčenému cíli a snu nevede jen tento jeden krok. První krok je důležitý a podstatný, pokud ho neuděláme, nikdy se svého úspěchu nedočkáme. Než jej ale uděláme, měli bychom si uvědomit, že na tento první velký krok v našem životě musejí navazovat ještě další stovky, tisíce, možná i miliony menších kroků, které budou utvářet naši cestu za úspěchem.

Když si čtete příběhy úspěšných lidí nebo s nimi posloucháte rozhovory, často o tomto prvním kroku mluví. Vzpomínají na moment, kdy se rozhodli zcela zásadně změnit svůj život a vykročit za svou osobní vizí. Málokdo už ale zmiňuje další kroky, co museli udělat, a přitom právě ony jsou stejně důležité jako to první velké vykročení.

Proto si myslím, že než uděláte ten velký krok, na který budete dlouho vzpomínat, vždy byste si měli už předem rozmyslet, jakým směrem se budou ubírat kroky následující. Vracím se tak v tomto podcastu k dalšímu z principů Napoleona Hilla, který je popsaný v nové knize Myšlením k bohatství: odkaz & dědictví. Organizované plánování je v knize popsáno jako další stupeň procesu přeměny vaší touhy a představivosti v reálné a hmatatelné výsledky. 

Opět to zní jako zcela logická a standardní věc, možná byste se ale sami podivili, kolik lidí selže v dosahování své vize jenom kvůli tomu, že podcenili přípravu a práci na svém akčním plánu. I já jsem už ve svém podcastu mluvil o plánování – přirovnával jsem proces plánování vaší cesty za úspěchem k plánování trasy na nějaké nové, neznámé místo. Přece když chcete vyrazit třeba autem do nějaké země nebo města, také jen nesednete do auta a neřeknete hurá, vpřed, aniž byste si nejprve svou cestu naplánovali. Dnes už nám s tím sice pomáhá navigace, ale pořád jste to vy, kdo rozhoduje, kde zastaví a kam odbočí. Navigace je jen váš průvodce na cestě. 

Než tedy vykročíte za svým úspěchem, dejte si dost práce s vytvořením svého průvodce, své navigace na cestě za úspěchem. Čím pečlivější budete při přípravě akčního plánu a čím více jí budete věnovat času, tím jednodušší budou další kroky, které na vás čekají. 

Ve chvíli, kdy svůj plán uvidíte napsaný na papíře, mnohem spíš dokážete uvěřit, že jste skutečně schopni dosáhnout cíle, který jste si vytyčili. Nebudete pořád jen přemýšlet a snít o tom, čeho byste jednou chtěli dosáhnout. Konečně uvidíte nějakou cestu, co vás může dovést za vašimi sny, a jakmile si dokážete představit nejen ten výsledek, cíl cesty, ale i cestu samotnou, budete už pociťovat radost a takové to vnitřní naplnění ve chvíli, kdy budete na své cestě za úspěchem.

Asi nejste naivní a je vám jasné že občas se něco nepovede, věci nejdou podle plánu. Řekněte mi ale, kdo dosáhne v životě větších výsledků? Ten, kdo má nějaký plán, který občas selže, nebo ten, kdo žádný plán nemá a také občas selže? 

Váš akční plán vám bude pomáhat k překonání každé překážky a každého nezdaru, co na své cestě potkáte. Můžu vám už teď říct, že s největší pravděpodobností nepůjde nic podle vašeho plánu a podle toho, jak jste si ho nakreslili. Při plánování máme totiž většinou tendenci malovat si věci narůžovo a někdy i snadněji, než jsou ve skutečnosti. To ale vůbec nevadí, naopak je to možná trochu dobře, protože tím sami sebe tak trochu chráníme před případným strachem, který bychom mohli dostat, pokud bychom věděli, jak náročná naše cesta může být. Důležité ale je, že vždy, když zažijete nějaké selhání, nějaký nezdar, právě váš akční plán vám bude pomáhat tento nezdar překonat. Uvědomíte si díky němu, proč jste vykročili na svou cestu za úspěchem, dodáte si tím motivaci vstát, oklepat se a jít zase dál. Právě toto aktivní plánování bude živnou půdou pro vaši vytrvalost.

Poznal jsem spoustu lidí, co dokázali hodně mluvit o svých cílech a snech, ale nikdy za nimi nebyli schopni vykročit. Stejně tak jsem ale i poznal spoustu akčních lidí, kteří přijali každou výzvu, co se jim naskytla, a do všeho šli bez rozmyšlení a po hlavě. Ani oni nikdy žádných mimořádných a dlouhodobých úspěchů nedosáhli, vaším úkolem je najít harmonii mezi těmito typy lidí. Dokázat snít, mluvit o svých snech, umět hledat tu cestu, která vás za nimi dovede. Jakmile tohle dokážete, tak už vám nic nebude bránit kráčet úspěšné za svou osobní vizí.

Někteří z vás by teď možná mohli začít uvažovat o tom, jak na to efektivní a úspěšné plánování. Kde s ním začít? I já s Petrem Casanovou si už dlouhodobě uvědomujeme, jak je organizované plánování podstatné pro náš úspěch. Proto jsme asi před dvěma lety vytvořili nedatovaný sebekoučovací FC diář. Ne každému ale takový diář vyhovuje a já tomu naprosto rozumím. Je těžké zavděčit se vždy všem, vymyslet něco, co bude funkční pro všechny a bez rozdílu. V posledních několika epizodách jsem se párkrát zmínil o knize Metoda Bullet Journal a myslím, že právě teď je vhodná chvíle podělit se s vámi o to, jak mi tato kniha pomohla a jak ovlivnila mé každodenní plánování. O tom ale zase zítra v dalším podcastu Myšlením na vrchol. Pokud ovšem posloucháte podcasty zpětně, můžete se rovnou vrhnout i na další epizodu anebo si knihu Bullet Journal ideálně rovnou přečíst. V další epizodě vám řeknu, proč byste to mohli udělat. Pokud byste knihu hledali, máme ji k dispozici i na našem e-shopu. A pokud jste už knihu četli, budu moc rád, když mi napíšete, jak vám pomohla s organizací času. Díky moc a pro dnešek už vám přeji úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder