Klíčová vědomost vítězů v roce 2021

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Závěr roku nás vždy vybízí ke zhodnocení toho, co se nám povedlo a co ne, ohlížíme se za posledními dvanácti měsíci a možná i přemýšlíme nad tím, jaké budou ty následující. Rok 2020 bychom možná všichni mohli shrnout jako rok velmi divoký, plný nečekaných událostí a zvratů. A jak se uplynulý rok podařil vám? Udělali jste si už čas na nějaké vyhodnocení a shrnutí? Máte třeba někde napsané plány, co jste si psali před dvanácti měsíci?

Nevím, jak to máte vy, ale vždy když si vzpomenu, co vše se událo během tak krátkého období jako jeden rok, přijde mi to až neuvěřitelné. Kolik událostí se stalo, kolik lidí jsem potkal, co jsem zažil, kam jsem se posunul a podobně. Zkoušeli jste si třeba na kus papíru nebo do nějakého notesu napsat svou roční osobní vizi a potom si ji zpětně přečíst? Pokud ne, zkuste tento podcast přijmout jako takovou malou výzvu, udělejte si čas sami pro sebe a zamyslete se nad tím, jakým směrem by se měl ubírat váš život v roce 2021. Jak byste chtěli žít, co byste chtěli dělat, jaké lidi potkávat nebo kam se podívat.

Je mi jasné, že po zkušenostech s rokem 2020 je pro mnohé z vás chuť k nějakému plánování prakticky na bodě mrazu. A není se čemu divit, naprosto to chápu, vstupujeme do nového roku ve velmi nejistém období. Spousta z nás možná doufala, že s koncem roku skončí i celé to šílenství, co nám tady způsobil jeden malý vir, opak ale může být pravdou. Ne že bych chtěl být nějakým poslem špatných zpráv nebo malovat čerta na zeď, ale rok 2021 může být klidně ještě horší a na ten minulý, 2020, možná budeme ještě v dobrém vzpomínat. Samozřejmě ale nikdo z nás nemá křišťálovou kouli a určitě vás touto myšlenkou nechci nijak strašit. Nikdo nevíme, co přijde, jediné, co víme, je, že doba je velmi nejistá a očekávat můžeme opravdu ledacos.

Asi se shodneme na tom, že nejhůř na tom jsou drobní podnikatelé, majitelé restaurací, hotelů, kaváren, divadel, fitness center a další. Většina těchto podnikatelů je zvyklá jednat sama za sebe a přebírat zodpovědnost za svá rozhodnutí. Jak to ale mají udělat, když je doba tak nejistá? Nejhorší na tom asi je, že ani nevidí světlo na konci tunelu. Nikdo z nás prostě neví, kdy a jestli vůbec někdy se vrátíme do nějakého normálního režimu. A právě tato nejistota je pro nás tak paralyzující. Ztrácíme kvůli tomu chuť tvořit něco nového, přicházíme o víru ve své schopnosti a touhu dále růst a posouvat se. Prostředí, ve kterém se snažíme fungovat, je už tak infikované tou paralyzující  nejistotou, že je velmi těžké se tomu bránit. Snadno tedy přicházíme o pozitivní nadhled a dostáváme se do stavu zoufalství, kdy strach z budoucnosti začíná přebírat kontrolu nad naším chováním.

  A právě proto v tento bláznivý čas potřebujeme víc než kdykoliv dřív mít někde napsanou svou osobní vizi. Osobní vize, to ale nejsou jen cíle typu kolik kilo zhubneme, kolik peněz vyděláme nebo kilometrů naběháme. Osobní vize udává směr, kterým se chcete posouvat a dále růst. Když nemáte žádnou vizi, nežijete aktivní život, ale reaktivní život. To znamená, že jen čekáte, kam vás vítr zavane, a podle toho na to reagujete. Vaše vize vám bude pomáhat umět se rozhodnout v situacích, kdy si nebudete vědět rady, a skrze tato rozhodnutí tak bude formovat i váš život a výsledky, kterých budete dosahovat. O tom, jak dobré ty výsledky budou, už zase rozhoduje mnohem více faktorů. Vedle vašich schopností a dovedností je to samozřejmě i společenská situace. Abyste ale byli schopni dosáhnout co nejlepších výsledků v jakékoliv situaci, potřebujete znát svou osobní vizi. Právě osobní vize je základním kamenem vašeho růstu. Proto je důležité se jí věnovat.

Možná že spousta z vás nad svým životem a svojí vizí nikdy tímto způsobem nepřemýšlela, a tak si říkáte, jak by měla taková vize vypadat. Podle čeho a jak ji definovat? No je to v zásadě velmi jednoduché, jediné, co musíte udělat, je zavřít oči, využít své představivosti a nebát se snít. Prostě si jen zkuste sami pro sebe dnes udělat čas, jděte na nějaké klidné místo, tam zavřete oči a představujte si, kým byste chtěli být na konci roku 2021. Zapomeňte na to, jaká je vaše finanční situace, zapomeňte na všechny společenské a osobní problémy. Prostě si jen představujte, jaký bude váš život za rok. 

Když vám to nepůjde a nebudete si umět nic představit, zkuste si pokládat jednoduché otázky: jaký bych chtěl žít rodinný život, jaký pracovní život, co bych chtěl dělat, co bych se chtěl naučit a podobně. Prostě popusťte uzdu své představivosti a přijměte jako fakt, že vše je možné. Zaměřte se na pocity, které u těch představ zažíváte, a tyto pocity si zapamatujte. Potom si jednoduše sedněte a zkuste si klidně jen v heslech napsat vše, co jste viděli. Zapište to ale tak, aby to pro vás už bylo uvěřitelné, aby to ve vás vzbuzovalo touhu stát se tím, kdo je schopen žít život, který jste si vysnili. O tom si myslím, že je osobní vize. 

Jestli tedy v závěru roku přemýšlíte o novoročních předsevzetích, zkuste se nejprve zaměřit na to, kým se chcete během roku stát, a až potom na jednotlivé dílčí cíle a úkoly, kterých budete muset dosáhnout, abyste byli schopni naplnit svou osobní vizi. Bude to něco, co vás bude provázet celým rokem a dodávat vám sílu, vytrvalost i trpělivost ve chvílích, kdy vám nebude moc do zpěvu.

Tak snad vám i dnešní, vlastně poslední podcast roku 2020 pomohl. Závěrem bych vám snad už chtěl jen poděkovat za přízeň, kterou mi věnujete. Díky taky za všechnu zpětnou vazbu, za všechny příběhy a komentáře, co jste mi poslali do mého mailu nebo na náš web businessleaders.cz. Vy všichni posluchači a čtenáři našeho webu jste pro mě byli obrovskou inspirací a dovedli jste mě i k úplně nové osobní vizi, kterou jsem si sepsal pro další rok. Tak jen doufám že třeba i pro vás se stane moje vize přínosem, a hlavně vám přeji, abyste do nového roku vykročili tou správnou nohou a se správným nastavením mysli.

Díky moc a přeji vám všem šťastný a bohatý rok 2021.

© Lukáš Eder