Co je akcelerátorem růstu 21. století?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Síla komunity, mastermind, mozkový trust. Slyšeli jste někdy tato slova? A co pro vás znamenají? Pro mě osobně jsou jedním ze synonym úspěchu v 21. století, a to mnohem víc než kdykoliv dřív. Vlastně i v minulém podcastu jsem mluvil tak trochu o tom, jak často máme potřebu všechno zvládnout sami. Ať se potřebujeme vyhrabat z nějakého složitého období, nebo chceme dosáhnout nějakých mimořádných výsledků, spousta z nás si myslí, že to nejlépe zvládnou sami a nepotřebují k tomu nikoho dalšího.

O síle tzv. mastermind mluvil i Napoleon Hill a pravidelným posluchačům mého podcastu je teď jasné, že se dnes budu věnovat dalšímu z jeho principů bohatství, které jsou velmi hezky popsány v nové knize Myšlením k bohatství: Odkaz & dědictví. Líbí se mi příměr, na němž je v této knize ukázána síla mastermindu. Představte si, že jeden tažný kůň je schopen utáhnout až 3,6 tuny nákladu. Logicky byste tak řekli, že když zapojíte dva koně do jednoho zátahu, utáhnou přes sedm tun. Pravda ale je, že koně v páru jsou schopni utáhnout 11 tun nákladu, a pokud jsou dobře živeni, tak až přes 14 tun. Což je prakticky dvojnásobek toho, než co byste logicky předpokládali, že by měli dva koně zvládnout. 

  No a přesně takhle funguje i síla mastermind, přesně taková může být síla komunity, pokud ji dokážete správně poskládat. Napoleon Hill ve svém původním díle popisoval mastermind jako mozkový trust a popisoval tam rituál, který si dělal sám ve své mysli, když potřeboval vyřešit nějaký problém nebo si s něčím nevěděl rady. Představoval si takový aktivní brainstorming s nejúspěšnějšímu mysliteli tehdejší doby, se kterými se tehdy potkal. Nadhodil problém k řešení a zamýšlel se nad tím, jak by tento problém řešil Edison, Andrew Carnegie a další tehdejší úspěšní lidé. Říkám si teď, co by asi dělal Napoleon Hill, kdyby už tehdy měl k dispozici internet a možnost setkat se s takovými lidmi nejen imaginárně ve své mysli, ale skutečně skrze Zoom, Skype nebo jinou aplikaci.  

Mozkový trust nebo mastermind je jeden z nejúčinnějších nástrojů, které se úspěšní lidé naučili používat pro akceleraci své osobní vize a dosahování opravdu velkolepých úspěchů. Jedná se o skupinu lidí nebo společenství, které má společný záměr, stejný cíl a vkladem každého člena skupiny jsou především jeho zkušenosti a jeho mysl. 

Princip je vlastně velmi jednoduchý. Jedná se o to, obklopit se vysoce angažovanými a zkušenými lidmi, kteří sdílejí stejné nebo podobné hodnoty, a využívat navzájem svých zkušeností pro dosažení nějakého cíle. Díky spolupráci takových lidí exponenciálně násobíte své schopnosti a dovednosti, protože vy vlastně v jednu chvíli získáváte zkušenosti několika lidí. Tím pádem nejen že se jednoduše můžete vyvarovat zbytečných chyb, ale především mnohem rychleji a s mnohem menším úsilím dosáhnete cíle. 

Asi je vám jasné, že i když budete sebechytřejší a sebeschopnější, jako jedinec nikdy nedosáhnete takových výsledků jako tým složený z lidí vám podobných. V rámci mastermindu se jedná o jakési propojení myslí, kdy každý z účastníků by měl být pro skupinu přínosem. Propojení takových myslí ale může mít mnoho podob. Váš mastermind se může skládat klidně z vašich přátel, z rodiny nebo kolegů. Pokud budete podnikatelem nebo manažerem nějakého týmu, mělo by být vaším cílem poskládat takovou skupinu lidí, která se bude navzájem doplňovat a která bude společně táhnout za jeden provaz. Tohle je podle mě asi ten největší úkol každého lídra a je to v zásadě základní kámen každého leadershipu, dokázat takový tým poskládat. 

Někdy se vám ale stane, že potřebujete nějaký pohled zvenčí, že i když jste přesvědčeni o kvalitě svého týmu, hodil by se vám názor někoho dalšího. V tomto případě se vám rozhodně vyplatí založit svůj vlastní anebo vstoupit již do nějakého existujícího klubu vzájemně se podporujících manažerů či podnikatelů. 

Podobné skupiny vznikají i u nás, jednu z nich pod názvem mastermindklub.cz založil i David Kolář, jeden z řečníků naší konference Tajemství obchodu. 

Vlastně i tato konference může být do určité míry takový obrovským mozkovým trustem a jedním velikým mastermindem. Protože naším cílem je přinést právě myšlenky jednotlivých úspěšných lidí, které možná i vám pomohou vyřešit nějaký problém nebo překážku, co řešíte například ve svém podnikání. 

Teď si možná říkáte, že byste podobný klub rádi navštívili a byli součástí takového setkání úspěšných myslí. Myslím si ovšem, že je důležité si uvědomit, že i vaše mysl musí být pro takové setkání přínosem. Nemůžete být jenom ten, kdo sbírá moudra, rady, a sám nic nepřináší. Pokud nemáte dostatek zkušeností nebo vědomostí a nebyli byste pro takovou skupinu přínosem, je zapotřebí buď nejprve tyto zkušenosti a dovednosti získat, anebo si můžete najít nějakého mentora, který vám bude věnovat svůj čas, za který mu zaplatíte. 

Právě i mentoring je určitá forma jakéhosi propojení myslí, je to vlastně forma mastermindu, kdy ještě nemáte dostatek zkušeností a vědomostí, abyste mohli být pro někoho přínosem. Vidíte ale smysl v tom, někomu za jeho zkušenosti zaplatit, protože si uvědomujete hodnotu jeho zkušeností a jejich dopadů pro svůj růst.

Díky moderním technologiím máme dnes všichni jedinečnou příležitost využít síly propojení myslí úspěšných lidí. Nemusíme si už taková setkání jen představovat, jako to dělal kdysi Napoleon Hill. A právě proto se mastermind stal jedním z nejúčinnějších nástrojů pro úspěch v 21. století. Vy si totiž můžete zaplatit ty nejschopnější pracovníky z celého světa a využít jejich zkušeností a dovedností pro naplnění své vize, a stejně tak se můžete v jeden čas potkat s lidmi, kteří sdílejí stejné hodnoty, podobné vize, a společně tak dosahovat úspěchu. Nepodceňujte tedy sílu komunity. I tohle je vlastně jeden z hlavních důvodů, proč vznikl web businessleaders.cz a proč jsem začal dělat podcasty Myšlením na vrchol. Abychom všichni utvářeli komunitu s podobnými hodnotami a abychom se dokázali v této komunitě i navzájem podpořit. Jestli tedy máte nějaké nápady, myšlenky nebo trable, se kterými byste chtěli poradit, zkuste napsat třeba na náš web a hledat někoho, kdo se bude chtít stát buď vaším mentorem, nebo jen členem vašeho mastermindu. Anebo jen zkuste přijít jako host do mého podcastu a podělte se o své zkušenosti, věřím, že mohou být pro někoho přínosem nebo inspirací. Budu se tedy těšit na vaše zprávy, zkušenosti, doufám že i dnešní MNV vás nějakým způsobem obohatilo nebo vám jen udělalo úspěšný a krásný den. 

© Lukáš Eder