Proč je mistrovství vzácností, když je volně k dispozici a magnetem na miliony?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

V posledních epizodách jsem mluvil především o tom, jak je pro náš úspěch důležité umět se prodat a jaké možnosti nám v této souvislostí přináší informační doba, ve které žijeme. Online svět a informační doba nemají ale jen výhody v podobě prakticky neomezeného navazování kontaktů a oslovování potenciálních klientů. Je tu ještě jedna z dalších a velmi podstatných výhod, na kterou bych neměl zapomenout a která i krásně koresponduje s další kapitolou nové knihy Myšlením k bohatství: Odkaz & dědictví, které jsem se v posledních dílech začal věnovat. Ve spojitosti s touho knihou jsem se věnoval již prvním třem kapitolám, a tím i prvním třem principům bohatství dle Napoleona Hilla. Byly to kapitoly o touze, víře, autosugesci a další kapitola je věnována odborným znalostem.

Pokud se zamyslím nad dobou, kdy vznikla původní kniha Napoleona Hilla Think and grow rich, tak to byla doba, kdy odborné znalosti rozhodně nebyly volně k dispozici. Vysokoškolské vzdělání a přístup k velmi hodnotným informacím byly záležitostí jen pro mimořádně inteligentní nebo movité jedince. Úplně obyčejný člověk se k odborným informacím a odborným znalostem dostal jen velmi těžko. Vzdělání prostě nebylo dostupné jen tak a pro všechny. To ovšem neznamenalo, že pokud někdo pocházel z nuzných a chudých poměrů, nemohl tyto informace a znalosti získat. Mohl je získat a mohl se díky nim stát velmi úspěšným a bohatým, musel ale pro to většinou něco velkého obětovat, musel většinou překonat obrovské překážky, aby se vyškrábal mezi smetánku tehdejší společnosti. 

Myslím si, že možná právě tento fakt, že odborné znalosti nebyly běžně a volně k dispozici, měl za následek, že lidé si těchto informací a znalostí mnohem více vážili, že je vnímali jako mnohem větší hodnotu, než je tomu dnes. Alespoň takový je tedy můj pocit, že když se lidé dříve něco naučili, když získali nějakou dovednost, nějaké zajímavé informace, měly pro ně takovou hodnotu, že je byli ve svém osobním životě schopni praktikovat velmi rychle, a dosahovali díky tomu úspěchu. Jak ale říkám, je to pouze můj pocit, nežil jsem v té době, a vycházím tedy jen ze svého pocitu, který jsem získal z příběhů úspěšných lidí nejen od Napoleona Hilla. 

Pokud ale porovnám dobu před sto lety s dnešním světem, věřím, že i vy uvidíte ten obrovský rozdíl v přístupu k odborným informacím. Dnes se díky internetu můžete ze dne na den, bez nutnosti nějaké velké finanční investice, začít vzdělávat v jakémkoliv oboru. Když opravdu budete chtít, tak se díky internetu můžete stát, prakticky kýmkoliv si umanete. Kolik lidí ale dnes opravdu využije této příležitosti a tohoto potenciálu? 

Když vezmu třeba jen oblast osobního rozvoje. Kolikrát už jste četli články věnované efektivnímu plánování nebo návykům úspěšným lidí, kolikrát už jste četli články o tom, jak se máte chovat, abyste získali lepší postavu nebo dosáhli cíle, o kterém tak dlouho sníte? A kolik těchto informací a odborných znalostí jste byli schopni reálně aplikovat do svého života a proměnit je v dovednosti, které budou pro váš život přínosem a dosáhnete pomocí nich těch svých snů a cílů?

Pravda je, že většinou víme, jak se máme chovat a co máme dělat, abychom se stali úspěšnými. Ale velmi často se tak nechováme a já se ptám sám sebe, proč to tak je. Copak lidé nechtějí být zdraví, chytří, hubení a bohatí? Čím víc nad tím přemýšlím, tím víc docházím k názoru, že to je způsobeno hlavně tou dostupností odborných znalostí a informací. Zvykli jsme si velmi rychle na to, že pokud chceme získat nějaké odborné znalosti a informace, stačí nám sáhnout do kapsy, vzít si do ruky mobilní telefon, a během pár minut víme prakticky cokoliv. Můj třináctiletý syn si chtěl teď například vyměnit displej na svém mobilním telefonu, a aby zjistil, jak to udělat, stačilo mu pět minut na YouTube. Nemusel chodit za žádným odborníkem, během pár minut to zvládl sám. 

Myslím si ovšem, že tato možnost volné dostupnosti všech informací má za následek, že už si jich nevážíme tolik jako dřív, takže v nich nevidíme tu obrovskou hodnotu, co se v nich ukrývá, ani nemáme vnitřní motivaci a touhu je začít reálně využívat ve svém životě, aktivně kráčet za svou osobní vizí a někým se stát. 

Odbornost je v dnešním světě opravdu podceňována a opravdové mistrovství v jakémkoliv oboru se stává až raritou. Jedním z dalších efektů informační doby pak totiž může být také to, že máme tak nějak zvláštní potřebu rozumět všemu, vyznat se ve všem a umět všechno. Zajímáme se o obrovské množství témat, získáváme obrovské množství informací a dovedností, ale většinu z nich si osvojíme jen velmi povrchně, a ne do hloubky, nepracujeme na nich detailně a nestávají se z nás opravdoví mistři v oboru. 

Před několika epizodami Myšlením na vrchol jsem se věnoval mentální inventuře. Pokud jste si zkusili takovou inventuru udělat, měli byste mít v ruce seznam cílů a povinností. Podívejte se na tento seznam, zamyslete, se jaké odborné dovednosti vám chybějí, a začněte na nich pracovat, klidně ještě dnes. Většinu z nich budete mít dostupnou doslova na pár kliknutí, stačí jen opravdu chtít uspět, chtít dosáhnout svých snů a cílů. 

Krásným příkladem toho, jak hodnotné jsou v dnešní době odborné znalosti, jsou i dva příběhy v nové knize Myšlením k bohatství Odkaz&dědictví. Jeden je příběh mladého atleta, který byl velmi talentovaný a měl jediný cíl, hrát národní ligu v americkém fotbalu. Bohužel se ale zranil, jeho sen se rozplynul a dalo by se říct, že padl až na samotné dno společnosti. Přišel ale zlom v jeho životě, který tu nechci prozrazovat, a on se stal úspěšným jen díky tomu, že se naučil perfektně ovládat a rozumět profesní síti LinkedIn. Jenom tato jediná znalost jej vytáhla z úplného dna a jen díky ní vydělal miliony dolarů. Tak cenné mohou být dnes odborné znalosti. A jak to vidíte vy? Taky máte pocit, že je mistrovství vzácností? A v čem se chcete stát opravdovým mistrem? Budu rád, pokud se podělíte o své zkušenosti, třeba na našem webu businessleaders.cz. Budu se těšit na vaše zprávy, názory a zkušenosti. Díky moc za ně a přeji vám už dnes úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder