Staňte se magnetem na úspěch. Má na to každý

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Jestli je nějaká zkušenost v mém životě, za kterou jsem skutečně velmi vděčný, tak je to období mého života, které jsem strávil v gastronomii. Nepředstavujte si ale žádnou luxusní restauraci, prakticky už od střední školy jsem měl s rodiči hospůdku na malé vesnici a později i pronajatý penzion na horách. Za tuhle zkušenost jsem dnes tolik vděčný hlavně proto, protože jsem měl možnost poznat opravdu spousty různých typů lidí. Věřte, že jako hospodský jsem si vyslechl stovky, možná tisíce různých názorů a slyšel další stovky životních příběhů. Spousta lidí se prostě ráda svěřuje svému barmanovi, hlavně když mají nějakou skleničku v sobě, občas mi to přišlo, že si mě pletli se svým terapeutem.

Co jsem se však naučil, je nikdy nikoho nesoudit, ale snažit si z každého toho vyprávění odnést alespoň malé ponaučení pro sebe sama. Jednalo se o opravdu různé typy lidí od pracovníků v zemědělství přes dělníky v továrnách, jejich mistry, manažery až po podnikatele a lidi, kteří dosáhli v životě mimořádných úspěchů.

Každý z nich byl naprosto jinou osobností, všichni se zcela diametrálně lišili ve svých názorech, ve svých problémech, zkušenostech, pohledech na život. Byla ale jedna věc, kterou měli všichni ti lidé společnou: Každý z nich jako magnet a přitahoval do svého života různé věci, které se mu potom děly, aniž by si to mnohdy uvědomoval. Pro představu: Když se opil dělník z továrny nebo nějaký traktorista a měli potřebu se se mnou podělit o své problémy, tak se velmi často podobaly. 

Podobal se ale také jejich pohled na život. O úspěšných a bohatých lidech mluvili často jako o těch, kteří si všechno nakradli nebo měli štěstí, a z toho jejich vyprávění byla často cítit zášť a závist. Rádi si stěžovali, jak je život nespravedlivý, že jsou ve společnosti samí podvodníci a lháři. Pak byla určitá skupina lidí, kteří byli v takovém středu, byli to už většinou nějakou manažeři nebo drobní podnikatelé, kterým se nedařilo špatně, ale nebyli zase nějak mimořádně úspěšní. I tito lidé měli své problémy a jejich vysvětlovací styly. Třetí skupinou byli velmi úspěšní podnikatelé a manažeři, kteří dosahovali opravdu mimořádných úspěchů, a i oni měli své problém a podobné nastavení mysli. Bylo opravdu zajímavé sledovat, že čím více úspěšný člověk byl, tím méně si stěžoval na okolnosti svého života, tím méně viděl problémy v lidech okolo sebe, tím méně mluvil o nespravedlnosti, lhářích a podvodnících.  A dnes už vím, proč tomu tak bylo. Dnes si totiž uvědomuji, že ti mimořádně úspěšní lidé vědí, že oni jsou magnetem svého úspěchu a jen oni rozhodují o tom, jak bude vypadat jejich život a pro jaké lidi je u nich místo. 

Bohužel je v naší společnosti stále menšina těchto úspěšných lidí. Lidí, kteří se nenechávají unášet životem, jsou jeho tvůrcem a přebírají za něj zodpovědnost. A já bych si moc přál, aby to bylo jinak, protože věřím, že na světě je ještě spousta místa pro úspěšné lidi, a čím více jich tu bude mezi námi, tím lépe se nám zde všem bude žít. Musí ale každý začít hlavně u sebe, nikdo nemůže nikoho udělat šťastným a úspěšným, když sám není šťastný a úspěšný. A věřte, že  úspěch není jen otázkou našeho vzdělání, ale hlavně otázkou nastavení naší mysli. 

Co myslíte, když budete člověk, který všude vidí jen podvodníky a lháře a bude si myslet, že úspěchu a bohatství nelze dosáhnout poctivou prací, s jakými lidmi se bude v životě častěji potkávat? A naopak, pokud budete věřit, že jsou mezi námi i poctiví, čestní lidé a že můžete úspěchu dosáhnout vytrvalou a poctivou prací? Kterou z těchto variant byste si raději vybrali?

Ano, jistě že nemůžeme být slepí vůči jasným signálům, které nám napovídají, že člověk, kterého jsme potkali, nebude mít zcela čisté úmysly. Bohužel jsou na světě i podvodníci, lháři a zloději, ale přece já hlavně rozhoduji o tom, zda někoho nechám, aby mě podvedl, zda někomu dám tu příležitost. Proto vždy říkám: Buďme srdeční, přistupujme k lidem s důvěrou, optimistickými předpoklady, ale i maximální obezřetností. Jen tak získáme lidi, kteří nám pomohou na cestě k úspěchu. Ta cesta je totiž velmi dlouhá a sami ji nikdy nezdoláme. Vždycky budeme potřebovat někoho, kdo nám bude pomáhat a bude parťákem ve špatných chvílích. Takové lidi potřebujeme ale nejdřív získat, a jak chcete získat poctivé lidi, když všude vidíte jen podvodníky a lháře?

Jednoduše jen nastavení vaší mysli rozhoduje o úspěchu ve vašem životě, proto tak často mluvím o pozitivní inteligenci a optimismu. Jestli totiž chcete, aby byl váš život pozitivní a optimistický, musí být v první řadě taková vaše mysl. Vše to ale musí vycházet přímo z vás, z vašeho nitra, z vašeho srdce, musíte se naučit to opravdu prožívat. Nejde používat optimismus jako přetvářku, přetvářka je totiž lež a každá lež má krátké nohy. Je potřeba se naučit optimismu, prožívat ho na emoční úrovni a přijmout ho jako podstatu našeho života, jako náš životní styl. 

Prakticky jde jen o to probudit v sobě to své skryté charisma. Nikdo z nás se nerodí jako charismatický sympaťák, ale každý to v sobě má. Stačí se tomu jen chtít naučit. Dovolím si tvrdit, že mně se to docela podařilo, a to, jak se mi to podařilo, tak o to bych se s chtěl podělit zase příště. Do té doby se budu těšit na vaše zprávy a komentáře zde na webu. Také vám moc děkuji za sdílení mého podcastu, jeho odběr a přeji vám už dneska krásný a úspěšný den.

© Lukáš Eder