Průmysl 4.0 už i v klenotnictví: modely šperků z vosku a pryskyřice

3D předlohy pro skutečné šperky.

Sledujete trendy? Pokukujete po konkurenci, s čím novým zkouší přijít a co se jí začíná vyplácet? Digitalizace a virtualizace v souladu s principy Průmyslu 4.0 se stále více prosazují v dalších oborech, nejen v průmyslu. Už i šperkaři ke zhotovení modelů šperků používají virtuální 3D modely. Podívejme se, jak se osvědčuje počítačová simulace a 3D tisk.

Tak například klenotnictví s nejširší maloobchodní sítí s diamantovými šperky v Česku a na Slovensku, ALO diamonds, ušetří podle slov svého majitele desítky hodin lidské práce a přibližně pětinu materiálu, použitého při ruční výrobě a precizaci modelů šperků. Na druhou stranu, ačkoli podíl 3D tiskáren v procesu výroby narůstá, ruce zkušených klenotníků nebude možné zřejmě ani ve vzdálené budoucnosti nahradit. To říká Alojz Ryšavý, zakladatel firmy.

Výroba 3D modelu prstenu

„Především vytvořením přesného virtuálního modelu šperku počítačovým programem a jeho následným vytištěním odpadá nutnost zhotovení jeho různých prototypů. Moderní technologie také snižuje riziko poškození šperku nevhodnou manipulací. O naší spokojenosti svědčí to, že zpočátku se 3D tisk podílel na zhruba 10 procentech výroby nových modelů šperků, dnes už je to skoro 50 procent. Čím dál víc tímto způsobem vyrábíme i modely prémiových šperků a předpokládáme, že tento trend bude růst i nadále.“

Pokud si kladete otázku, proč byste o tom mohli uvažovat také ve svém podnikání, tady jsou náměty k úvaze:

Úspora lidské práce i materiálu

Jak už Ryšavý naznačil, moderní 3D technologie umožňují klenotníkům navrhnout finální podobu šperku bez nutnosti výroby jeho alternativních podob. Šetří tak nejen čas strávený jejich upravováním pro použití ve výrobě skutečných šperků, ale i náklady. „Realita je taková, že díky 3D tisku ušetříme desítky hodin lidské práce a zhruba 20 procent drahocenného materiálu, který pak můžeme použít přímo pro výrobu šperků podle těchto virtuálně navržených modelů. V obou směrech tedy šetříme peníze.“

Vzadu 3D model, vytvořený pro výrobu skutečného prstenu.

Alojz Ryšavý si je ovšem vědom, že všechno má svou hranici a někteří zákazníci mohou být citliví na robotizaci výroby. Přece jen, na špercích je krásné, jsou-li originální, neopakovatelné, jde-li o unikát, který prošel lidskýma rukama a druhý takový nevznikne. „V procesu ale nadále zůstávají důležitými lidé, samotní klenotníci, kteří šperky ručně dotvářejí k dokonalosti. Ti jsou a budou nenahraditelní. Vždyť mohou upravit a přizpůsobit nedokonalé přírodní kameny tak, aby je bylo možné zasadit třeba do zlatých prstenů. K návrhu takového postupu virtuální realita zatím nestačí.“

Jak to funguje

Ano, speciální 3D tiskárny, využívané ve šperkařství, šetří peníze, ale také peníze stojí. Jejich cena je v řádu milionů korun. Většinou fungují na bázi syntetických vosků, které tisknou po vrstvách o tloušťce šesti mikronů.

Druhým typem jsou tiskárny na bázi syntetické pryskyřice. Model šperku dokážou zhotovit rychleji, ale odbourání pryskyřice je u nich oproti jednoduchému zahřátí vosku náročnější.

Model pro prémiový diamantový prsten.

„Zatím jsme ale pořád na začátku cesty,“ upozorňuje Ryšavý, podle kterého sice vývoj a zdokonalování technologie 3D tisku postupuje rychlým tempem, ale tradiční metody výroby šperků v dohledné době úplně nezastoupí. „Protože tisk probíhá po vrstvách, musí se další fáze výrobního procesu již ujmout člověk, který u modelu vytvoří hladké plochy a zaoblení. Teprve potom je možné podle této předlohy zhotovit například zlatý šperk s diamantem. Lidský faktor je tedy i zde nenahraditelný,“ dodává Alojz Ryšavý.

Zajímají Vás trendy v podnikání? Chcete držet krok s konkurencí, nebo být i napřed díky postřehům z ciziny? Jaký by měl být Váš následující krok v byznysu?

O tom všem je magazín Business Leaders. Číst ho můžete v tištěné, nebo elektronické formě.

V trafikách nelze sehnat. Váš výtisk Vám pohodlně zašleme domů, stačí si vybrat zde.

© Petr Casanova