Pracovní vztahy a jejich veliký přesah do těch osobních

Ať se snažíme sebevíc soustředěně pracovat a neohlížet se v práci na mezilidské vztahy, není to možné (pokud pracujeme v běžném smíšeném kolektivu). A že těch variant, jak osobní vztahy ovlivňují práci, je opravdu spoustu.

Business Leaders je o magazín o úspěchu. Čtou ho ti, které zajímá úspěch, kteří se chtějí nechat inspirovat a pracovat na sobě. Při takové práci však mnohdy přicházejí různé aspekty, které jsou i přes naši snahu jistými nevyhnutelnými překážkami. A tentokrát máme na mysli vztahy.

Jak se vztahy nenápadně vkrádají do naší práce?

1. Měníme se ku obrazu komunity, v níž pracujeme

Aniž bychom si to uvědomovali, tak pokud pracujeme v nějaké společnosti delší dobu, postupně přijímáme její zvyky, její mluvu, její chování, měníme se a často si to neuvědomujeme. To je zcela běžné. Můžeme se tak ale lidem mimo tuto komunitu (naše rodiny, přátelé, bývalí kolegové) trochu odcizovat.

Znáte ten pocit, když přijede na třídní sraz a tam Vám dříve blízcí spolužáci přijdou úplně mimo Vaše chápání? (A Vy jim třeba také.)

Říkáte si, že nejbližší přítel ze školních let bude navždy Vaším nejbližším přítelem? Ale pokud nebudete v častém kontaktu, každý se dostanete do jiné komunity (práce), třeba do nějaké úplně odlišné (řekněme třeba archivář a obchodní zástupce), rozdíly logicky rostou. Nemusí to tak být, ale stává se to často. Ne, že byste se navzájem ztratili, ale síla pouta se trochu uvolní.

2. Nové duše v naší zaběhlé komunitě

Jakmile do naší komunity nastupují noví kolegové, můžeme si s nimi zpočátku nerozumět právě proto, že nerespektujeme, že jsou nasáklí jinou komunitou, mluvou, zvyky. A opět si to často neuvědomuje, proto třeba ani nedokážeme říct, co nám na nich vadí, jsou prostě takoví „jiní“…

Buď přivyknou našemu kolektivu, nebo jsou vydaní na nemilost a zůstávají stranou. Záleží pak na charakteru daného člověka, jestli tuto situaci ustojí. Mnohdy se stává, že z těchto důvodů danou práci opouští.

3. Když pracovní vztahy přerostou

V práci trávíme v produktivním období většinu svého času. Zpravidla více, než doma s rodinou. A tak je zcela běžné, že si v konkrétní skupině lidí (stejné komunity, a tedy často i stejného rozpoložení, názorů, humoru) lidé často nacházejí partnery pro život, milence, kamarády…

V každém kolektivu často najdeme velmi brzy ty, co jsou nám nejblíž. A tam to jiskří. Někdy se to udrží na uzdě, jindy ne, někdy nás může povzbudit sklenka alkoholu na vánočním večírku.

Když si s někým můžeme popovídat o problémech s tou pokaženou prezentací a on Vás zcela chápe, zatímco Váš partner doma (lékař, zedník, někdo ze zcela jiného oboru) jen nechápavě kroutí hlavou, co to řešíte za nedůležitost, trable jsou na světě.

Ač se říká „co je v domě, není pro mě“, nevyhneme se tomu snad v žádném smíšeném kolektivu. Musíme si však uvědomovat důsledky. I když spolu ti dva lidé zůstanou a třeba se časem vezmou, nebo se po čase rozejdou, v každém případě to vnese změny do celého pracovního týmu.

4. Pracujeme na sobě a vzdalujeme se blízkým

Pokud na sobě začneme pracovat (a nebyli jsme takoví vždy), začneme se rozvíjet, inspirovat se lídry, číst naučné knihy, pracujeme na svých návycích, je to všechno skvělé pro náš vnitřní růst, pro naši vlastní budoucnost, kariéru. Ale pokud vedle sebe máme partnera, který tyto hodnoty nesdílí, nechápe, netoleruje jejich časovou náročnost, můžeme se i v tomto případě dostat do malých či velkých neshod.

Netýká se to jen partnerů, najednou můžete pozorovat, že uznáváte jiné hodnoty, než Vaši rodiče, přátelé… Pak to chce spoustu tolerance a pochopení pro ostatní. I to je koneckonců věc, na které můžeme v rámci vlastního růstu pracovat, a že je to někdy pořádně těžké, že?

Pracovní vztahy tvoří začarovaný kruh. Potkáváme nové lidi, učíme se nové věci. Přitom opouštíme své staré známé a staré zvyky. Nechceme si začínat nic s nikým z práce, protože to přináší jen problémy, ale přitom je nám právě s těmito lidmi nejlépe a máme si s nimi nejvíce co říct…

Jak se v tomto labyrintu pokusit vyznat?

Nabízíme dvě varianty. Pokud Vás zajímají především vztahy s občasnými odbočkami do pracovního života, čtěte tištěný magazín First Class. Pokud se chcete vzdělávat v byznysových tématech, kam vztahy neustále zasahují, ovlivňují je a chcete se inspirovat, jak se s nimi potýkají úspěšní lidé, čtěte tištěný Business Leaders.

© Eva Roudnická