
Je zvláštní, když v pětadvaceti letech přijdete na sraz bývalých spolužáků z gymnázia, někdo ještě studuje, někdo ještě bydlí u rodičů, někdo ještě nemá práci… a Vy už sedm let úspěšně podnikáte. Přesně tohle zažila HELENA VEJDĚLKOVÁ, která přes své mládí patří k nejúspěšnějším franšízantkám projektu Partners market.
„Do finančního poradenství jsem nastoupila hned po maturitě. Následovala jsem otce, který v Partners působil už několik měsíců a mě jeho práce ohromně zajímala. Jak přišel domů, pořád jsem se ho vyptávala, takže jsem podrobně znala kariérní plán i některé tátovy kolegy, věděla jsem, co je analýza a jak důležité je doporučení klienta.“
Je kuriózní, že uběhlo sotva pět let a třiadvacetiletá Helena naopak svého tatínka přivedla do svého projektu – který si on rozjet netroufal.
Přemýšlíte také o vlastní kariéře? Návody v magazínu Business Leaders
Nevyzpytatelný osud
Ještě na střední škole se zdálo, že bude lékařkou. Po maturitě se ale rozhodla pro finančnický směr. Nastoupila na Vysokou školu ekonomickou. I z té však brzy sešlo. Právě kvůli práci.
„Mladí občas nad odchodem z vysoké školy váhají, já jsem ale toho kroku nikdy nelitovala. Jednak jsem o nic nepřišla – školu si mohu dodělat kdykoli a mám to i v plánu, ale necítím ještě ten správný čas. A pak jsem hodně získala – obrovský pracovní náskok proti vrstevníkům. A navíc, čím více zkušeností mám v oblasti financí, říkám si, že bych měla získat vzdělání i v jiném oboru, a to kvůli obecnému rozhledu i mentálnímu odpočinku. Ráda bych studovala přírodní vědy – matematiku, fyziku, chemii, biologii…“
Škola ne, podnikání ano – umíte si představit, že by Vás v tom rodiče podpořili? Ba dokonce že by nebyli proti, kdybyste se rozhodli troufnout si na něco, k čemu se neodváží ani oni sami?
„Mým štěstím je, že naše rodina má podnikatelskou krev. Moji rodiče rozhodně nepatří mezi starostlivé a bojácné. Vědí, co podnikání obnáší. A kdyby věděli, že se ženu do nesmyslu, upozornili by mě. Oni si však dokázali spočítat, že zkušenosti nabyté v síti dokážu zúročit v Marketu.“
Jak uspět v síti
Heleně bylo osmnáct let, když tatínka požádala, aby ji vzal do Partners s sebou na pohovor. „Ihned jsem cítila největší překážku – velmi omezený osobní potenciál. Byl to tradiční problém studentů. Neměli žádnou klientelu, mezi přáteli a vůbec vrstevníky chyběli potenciální klienti. Na jednu stranu jsem tedy potřebovala starší klienty, kteří by mě mohli doporučit dále, a na druhou stranu jsem se bála, že kvůli nízkému věku v jejich očích nebudu důvěryhodná,“ krčí rameny Helena. „Ale to byla planá obava. Lidé, kterým pomáháte řešit finance, nehodnotí Vaše mládí, ale kvalitu odvedené práce.“

V Partners si našla i životního partnera, se kterým se po čtyřech a půl letech rozhodla založit franšízu Partners marketu. Právě manžela označuje za klíč k úspěchu. Nejen jako konkrétní osobu, ale vůbec fakt, že její životní partner zná její práci do důsledků. „Je obrovské plus, že manžel ví, co moje práce obnáší. Je tolerantní k její časové náročnosti.“ A podílel se tedy na tom, proč Helena Vejdělková mohla vrhnout veškerou energii právě do rozvíjení své sítě obchodních partnerů.
„Po čtyřech a půl letech v síti jsem měla to, co dvaadvacetiletá holka jen tak nemá: sebedůvěru, nezávislost, slušnou obživu, spoustu kontaktů i rozhled v oboru.“ A odvahu zvednout laťku o něco výš.
Jak zvládnout přechod k franšíze
„V rámci Partners mě bavila především práce s klienty – více než budování strukturálního byznysu. A jakmile jsem pochopila, že Partners market je zaměřen proklientsky, bylo mi jasné, že ve franšíze spíše naplním slib dlouhodobé spolupráce s partnerem než v síti, kde na to není tolik času.“
Jako bychom se v čase vrátili do období po maturitě. Tehdy také ustoupila z vysokoškolského studia, aby se mohla KONCENTROVAT na práci. A franšíza pro Helenu Vejdělkovou znamenala KONCENTRACI na klienta. Nejen na ostatní lidi v síti a jejich výsledky. A tak si v Hradci Králové otevřela svůj Partners market.
Ale ne sama.
Jaký nejtěžší okamžik kariéry musela překonat?
Jak odděluje práci a soukromí s manželem?
Jak funguje vztah nadřízená-podřízení s rodiči?
Otočte, prosím, na 2. stránku.