Přestál a zažehnal 7letou krizi, dnes úspěšně oživuje tradiční řemeslo

Roman Tlustý ve výrobě.

Existenční problémy v podnikání mohou trvat dlouho.

A mohou být vleklé.

Své o tom ví Roman Tlustý, jehož firma procházela krizí dlouhých 7 let. Dnes již ví, že známé rčení všechno zlé je pro něco dobré, je pravdivé. A také, že co tě nezabije, to tě posílí.

Krizi totiž ustál a se společníkem po boku řídí prosperující společnost, která udělala za svou temnou minulostí tlustou čáru.

Ptát se, zda je vůbec možné překonat tak dlouhou krizi, je zbytečné. Protože už víme, že to možné je.

Otázkou zůstává jak.

Jak se Romanovi podařilo překonat existenční problémy a vybudovat na základech ztroskotaného vraku něco nového, lepšího a úspěšnějšího?

Odpovědí může být Romanův neotřelý přístup, který jako takový mluví sám za sebe. Impulsem k němu byl pád na samotné dno. Ten pád byl symbolizován exekutory, kteří tou dobou čekali za dveřmi. A to doslova.

Roman se však rozhodl, že to tak nenechá. Odhodlal se k poslednímu pokusu o záchranu a požádal o pomoc kamaráda z dětství. Ivan Petrův jeho prosbu vyslyšel.

Společně pak začali formovat jednotlivé kroky, které je nakonec dovedly až k prosperujícímu podniku. Jaké kroky tedy musel Roman (s pomocí svého nového společníka) udělat, aby se situace obrátila k lepšímu?

1. Přiznal si, že potřebuje pomoc

Prvním klíčovým momentem byla bezpochyby situace, kdy si Roman uvědomil, že už na to sám nestačí a rozhodl se požádat o pomoc. Kdyby tenkrát nepřekonal přirozenou hrdost a trval na tom, že vše vyřeší sám, zcela určitě by dnes nebyl tam, kde je.

Uvědomil si, že dělba práce je půl úspěchu

Roman byl jako vyučený švec zvyklý obstarat všechno sám. Staral se o zákazníky, odbavoval zakázky, řešil administrativu a živobytí zároveň. V takovém zápřahu není snadné přemýšlet, co a jak zlepšit, aby se zase začalo dařit, když něco začne drhnout. Schází totiž objektivní náhled.

Jakmile si to ale Roman uvědomil a poodstoupil od své momentální situace, jasně uviděl, že takhle to dál nejde.

Dnes mají s Ivanem přesně rozděleny činnosti, jimiž se v rámci společného podnikání zabývají. Romanovi zůstalo jeho řemeslo, Ivan spravuje obchodní záležitosti a finance.

Jak říká sám Roman: „Je stará pravda, že ve dvou se to lépe táhne.“

3. Přišel s něčím, co lidé dobře znali

Dobří rodáci se vracejí, říká se. Stejně je to i s řemesly. Roman s Ivanem vsadili na něco, co u nás bylo po staletí známé, jen v posledních letech opomíjené.

Nemuseli vymýšlet nic nového. Oprášili osvědčené základy a oživili tradiční řemeslo, kde Roman mohl skvěle uplatnit svůj um. Jako schopný švec přesedlal z bot na brašny. A lidem se to líbí.

4. Věděl, že bez práce nejsou koláče

Roman s Ivanem rozjeli společné podnikání v roce 2013 a k dispozici měli pouze skomírající, mrtvé řemeslo. Spravování obuvi Romanovi neneslo již dlouhých 7 let a potřeboval pořádný restart.

Jenže jak a z čeho, když nic nebylo k dispozici?

Z práce.

Žádné jméno, žádní zákazníci, žádné stroje, žádné zakázky. Na krku exekuce a dluhy. Tak nějak vypadala pozice, z níž Roman s Ivanem startovali. Dostala je z ní poctivá práce. Dřina od rána do večera se vyplatila. Po pár měsících začala nést své ovoce.

Za počáteční vklad 150 000 Kč se Roman vyplatil z nejhorších dluhů, nakoupil materiál a začal dělat marketing. Od té doby se začalo blýskat na lepší zítřky.

Roman Tlustý překonal dlouhou 7letou krizi a za pomoci přítele z dětství vybudoval úspěšnou prosperující firmu z ničeho.

Jak se mu to podařilo?

Nikdy neztratil naději ve svou práci a nebál se změnit zajeté pořádky. Dnes již ví, že nemusí být na všechno sám a že je dobré obklopit se schopnými a spolehlivými lidmi.

Romanovo motto zní: Věřit a pracovat.

Pokud Vás zajímá, jak pokračuje příběh Romana Tlustého, objednejte si aktuální číslo našeho časopisu Business Leaders. Najdete v něm rozhovor s Romanem, který obsahuje veškeré detaily týkající se prodělané krize, úspěšné současnosti, plánů do budoucna a také pár rad, jak neusnout na vavřínech a posouvat se v kariéře stále dál a výš.

bl_footer_31_8_vyslo_malej5_9

Diskuzní stránka BusinessLeaders je zde.

© Kateřina Lukášová