Jsem spíše investor, nebo spekulant? aneb O povahách na finančních trzích

2. směr: Spekulant

Spekulant (také Obchodník) se snaží rychle vydělat. Investici drží po velmi krátkou dobu. Existují spekulanti, kteří drží horké investice v řádech měsíců, týdnů i pouhých několika desítek vteřin.

Spekulují obvykle dvěma způsoby: buď na růst ceny investice, tedy levně koupí a draho prodají, nebo naopak na její pokles, tedy draho prodají a levně koupí.

Podstatné je, že spekulanty nezajímá hodnota investice jako taková. Je jim jedno, na jaké úrovni například akcie je. Pro ně jsou hlavní trendy a předchozí chování ceny investice. Tedy zda jde nahoru, nebo dolů – ať se nachází kdekoli.

Spekulanti mají rčení, že historie se opakuje a dá se vysledovat trendy a znamení, které napovídají příští vývoj. Tím se dá velmi dobře zbohatnout. Pomocníkem spekulantů jsou historické grafy a analytické nástroje. Říká se tomu technická analýza.

Jaký přístup zvolit?

Lidem bývá sympatičtější konzervativní přístup investora. Nicméně o sympatie nejde. Dravé spekulativní obchody nejsou nelegální ani škodlivé. Jsou jen riskantnější, ovšem kde je risk, tam bývá zisk.

Zatímco investor získává během jednoho roku mezi 5 až 20 procenty na zhodnocení své investice, spekulant může mít takové zisky týdně nebo i denně. Ale pozor: může. Také může o všechny vložené prostředky mávnutím ruky přijít.

Aktuálně třetí nejbohatší investor planety Warren Buffett (67,8 miliardy dolarů v investičním majetku), který vydělává na akciích, prosazuje přístup dlouhodobého investora. Doporučuje, aby si každý stanovil finanční cíle (kolik peněz chci mít) na základě pečlivě uváženého přístupu s dostatečným investičním horizontem (ano, chci hodně peněz, ale musím si na ně počkat). Sám se řídí pravidlem: „Kupuji jen takové akcie, které nebudu chtít nikdy prodat.“

Investoři často tvrdí, že spekulace jsou nemorální, protože zvyšují kolísavost finančních trhů a uměle navyšují cenu komodit, například potravin, a neznalé lidi připravují o všechny úspory. Také existuje mnoho smutných příběhů spekulantů, kteří v pár minutách ztratili celé jmění. Stejně tak je řada investorů, kteří nemají dobré nervy, rychle prodávají padající investici, a tím jen živí obchodníky s cennými papíry, kteří mají provizi z každého uskutečněného obchodu (nákupu, či prodeje).

Detailněji se finančnímu vzdělávání věnujeme v magazínu Business Leaders, který zasíláme čtenářům registrovaným zde.

Na diskusní stránky BusinessLeaders lze vstoupit zde.

© Veronika Vajglová